Pamiętacie „Pegaz”? To telewizyjny magazyn poświęcony kulturze i sztuce emitowany w TVP w latach 1959–2004, 2009 i od 2016 roku.

O czym jest ostatnia odsłona programu? Proszę bardzo – oto jego schemat.

Przeżywanie Wielkiego Postu poprzez muzykę

Właśnie zakończył się Festiwal Muzyki Pasyjnej w Szczecinie. W Gdańsku trwa Actus Humanus. W Krakowie odbywają się Misteria Paschalia. W Warszawie mamy Festiwal Wielkanocny. W jaki sposób muzyka pomaga nam zrozumieć tajemnicę zawartą w Słowie? Czy Festiwale to muzyczne rekolekcje?

Teksty Karola Wojtyły wydane przez ZNAK

Czy to są młodzieńcze ślady Świętego? Jak to możliwe, że sam nie poznawał swoich tekstów? Ciekawe, że pisał całe życie (Tryptyk). Czego dowiadujemy się o JP2 dzięki tym tekstom?

O porządkującej mocy wiary w świecie pozbawionym porządku

Pośpiech i brak czasu – takie są realia współczesnego  świata. O kosztach i skutkach tego ogólnego przyśpieszenia mówi się w odniesieniu do wielu dziedzin życia. Czy aby najbardziej nie cierpi na nim życie duchowe? Nie mamy czasu na wiarę. Wieczorem padamy zmęczeni na łóżko, a nie na kolana. Może obok zeświecczenia, laicyzacji etc. problemem jest zwyczajnie brak czasu? Dziś nie przeżywamy wiary społecznie, stała się doświadczeniem mniejszych wspólnot (jeśli nie całkiem prywatnym). Religia coraz mniej widoczna jest w społecznych rytuałach. Jak to wpływa na przeżywanie i praktyki wiary? Wielki Tydzień to czas pokuty i pojednania. Chrześcijaństwo mówi o winie i grzechu, psychologia o uwolnieniu od poczucia winy. Jak uzgodnić te dwa porządki? Jakiej terapii potrzebują polscy katolicy? Czy wierzący lepiej radzą sobie w świecie?

Co polecamy naszym widzom?

Polecanki są stałym elementem programu; warto wskazać film/książkę/sztukę/zjawisko, które nie tylko zwróciło Państwa uwagę w ostatnim czasie, ale może pomoże przeżyć Wielki Tydzień?