Aktualności

Już w księgarniach!

Już trafił do księgarń biblijny przewodnik po Libanie!

Dlaczego „biblijny”? Odpowiedź może pójść w dwóch kierunkach. Dlatego, że Pismo Święte wielokrotnie wspomina o Libanie. Słynne są nie tylko libańskie cedry, z których budowana była świątynia najmędrszego z władców izraelskich – Salomona, ale także fenickie miasta Tyr i Sydon, wzmiankowane w Starym Testamencie i odwiedzane przez Jezusa.

Na terenach dzisiejszego Libanu gościł prorok Eliasz, odwiedzając wdowę w Sarepcie, i Jonasz, którego potężna ryba wyrzuciła na wybrzeże fenickie. Bywał tu także św. Paweł, Apostoł Narodów.

Mieszkańcy kraju są przekonani, że ich tereny odwiedziła Maryja, Matka Boża. Dowodzą, że tu miał miejsce cud w Kanie, kiedy to Jezus przemienił wodę w wino, że to u podnóży Hermonu Piotr rozpoznał w swym Nauczycielu Mesjasza, tu wreszcie mogło nastąpić przemienienie Jezusa w obecności apostołów Piotra, Jakuba i Jana.

Poza tym to właśnie od libańskiego miasta Byblos pochodzi nazwa Biblia. Wszystkie te fakty i wydarzenia wzmiankowane w Piśmie Świętym sprawiły, że szybko dotarło tu chrześcijaństwo, powstały diecezje, różne obrządki religijne, monastery i sanktuaria.

Ziemia ta wydała wielu świętych, ze św. Szarbelem na czele. Klasztor w Annaya, w którym został pochowany św. Szarbel, jest dziś miejscem nasilającego się coraz bardziej ruchu pielgrzymkowego. Mamy nadzieję, że wielu z Państwa trafi do Annaya z nową publikacją Wydawnictwa TUM w ręku!

Share:
ks. Mariusz Rosik