Aktualności

Dobry Samarytanin w obrazkach

Przypowieść o synu marnotrawnym to jedna z najbardziej znanych i najpiękniejszych kart Ewangelii. Przez stulecia inspirowała malarzy, pisarzy, ale i wielu zwykłych wierzących, którzy stawiali sobie pytanie o to, jaki jest Bóg.

Gdy słyszymy słowa tej przypowieści, chyba wszyscy mamy przed oczyma obraz Rembrandta, „Powrót syna marnotrawnego”, zawieszony w petersburskim Ermitażu. Stojąca postać ojca z narzuconym czerwonym płaszczem i klęczący przed nim syn wracający z tułaczki. Gra kolorów, czerni i czerwieni, sprawia, że cała niemal uwaga widza skupia się na błogosławiących dłoniach ojca spoczywających na barkach syna.

Do rąk Czytelników trafia inne – również artystyczne – zobrazowanie przypowieści. Rezolutne teksty Mariana Skutnika złączone z pobudzającymi wyobraźnie ilustracjami Mariusza Matwieja mogą okazać się doskonałą pomocą w pracy duszpasterskiej i katechetycznej. Dużo ważniejsze jednak, by stały się przedmiotem osobistej refleksji, która pozwoli Czytelnikom odkryć bogactwo Bożego miłosierdzia i zbliżyć się do Tego, który co dzień wychodzi na drogę, czekając naszych powrotów. Zapraszam do lektury!

Autor z komiksem w ręku (fot. A. Combik)

Share:
ks. Mariusz Rosik