AktualnościKsiążki

W Jerozolimie na górze Moria. Zapowiedź!

Już w przyszłym tygodniu w serii Forum kultury historycznej, prowadzonej przez niezawodne wydawnictwo „Chronicon” ukaże się niewielka książka pt. W Jerozolimie na górze Moria. Świątynia wciąż nieodkryta?

Niemal wszyscy Żydzi w czasach Jezusa uznawali niepodważalną pozycję instytucji świątynnej i kapłaństwa. Składali przepisane prawem ofiary i uczestniczyli w ceremoniach, nie tylko tych związanych z pielgrzymowaniem do Miasta Świętego – a chodzi o Święto Paschy, Święto Namiotów i Pięćdziesiątnicę – ale również przy okazji innych uroczystości, w dniu szabatu czy nawet w dni powszednie. Zasadniczym przekonaniem wyznawców judaizmu biblijnego dotyczącym świątyni było przeświadczenie, że jest ona miejscem Bożej obecności (hebr. Szekina). Świątynia posiadała według Żydów swój niebiański model, na wzór którego wybudowano ziemski przybytek. Idea ta pozwalała na utrzymanie przeświadczenia, że Bóg jest zarazem wzniosły i zamieszkujący niebiosa, ale także obecny wśród swego ludu. Świątynia mogła być tylko jedna. Ta w Jerozolimie.

Czy jednak świątynia rzeczywiście stała tam, gdzie niemal wszyscy myślą, że stała? Czy Mur Płaczu jest rzeczywiście murem świątyni? A może nie?

Zapraszam do fascynującej przygody odkrywania losów najświętszego miejsca judaizmu!

Share:
ks. Mariusz Rosik